نماز حضرت فاطمه زهرا(س)

روایت شده كه حضرت فاطمه علیهاالسلام دو ركعت نماز بجا میاوردند كه جبرئیل تعلیم او كرده بود. 

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، از جمله نمازها نماز حضرت فاطمه علیهاالسلام است. روایت شده كه حضرت فاطمه علیهاالسلام دو ركعت نماز مى‏كرد كه جبرئیل تعلیم او كرده بود. در ركعت اول بعد از سوره‏ ى حمد صد مرتبه سوره‏ ى قدر و در ركعت دوم بعد از حمد صد مرتبه سوره‏ ى توحید مى‏ خواند و چون سلام مى‏ گفت این دعا را مى‏ خواند: سبحان ذى العز الشامخ المنیف، سبحان ذى الجلال الباذخ العظیم، سبحان ذى الملك الفاخر القدیم، سبحان من لبس البهجة والجمال، سبحان من تردى بالنور والوقار، سبحان من یرى اثر النمل فى الصفا، سبحان من یرى وقع الطیر فى الهواء، سبحان من هو هكذا لا هكذا غیره. 
 
و سید گفته است كه روایت دیگر وارده شده است كه بعد از این نماز تسبیح مشهور حضرت فاطمه علیهاالسلام را كه بعد از هر نماز خوانده مى ‏شود بخواند و بعد از آن صد مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستد. و شیخ در مصباح المتهجدین فرموده نماز حضرت فاطمه علیهاالسلام دو ركعت است در ركعت اول حمد و صد مرتبه قدر در ركعت دوم حمد و صد مرتبه توحید و چون سلام داد تسبیح زهرا علیهاالسلام بخواند پس بگوید سبحان ذى العز الشامخ تا آخر تسبیح كه ذكر شد. 
 
پس فرمود سزاوار است كسى كه این نماز را بجا مى‏ آورد چون از تسبیح فارغ شود زانوها و ذراع ها را برهنه نماید و بچسباند همه‏ ى مواضع خود را بر زمین بدون حاجز و حائلى و حاجت بخواهد و دعا كند آنچه مى‏ خواهد و بگوید در همان حال سجده: یا من لیس غیره رب یدعى، یا من لیس فوقه اله یخشى، یا من لیس دونه ملك یتقى، یا من لیس له وزیر یؤتى، یا من لیس له حاجب یرشى، یا من لیس له بواب یغشى، یا من لا یزداد على كثرة السؤال الا كرما و جودا، و على كثرة الذنوب الا عفوا و صفحا، صل على محمد و ال محمد، وافعل بى كذا و كذا. و به جاى این كلمه حاجات خود را از خدا بخواهد. 
 
نماز دیگر از حضرت فاطمه علیهاالسلام: شیخ و سید روایت كرده ‏اند از صفوان كه محمد بن على حلبى روز جمعه خدمت حضرت صادق علیه ‏السلام شرف یاب شد و سؤال كرد كه مى‏ خواهم مرا عملى تعلیم فرمائى كه بهترین اعمال باشد در این روز، حضرت فرمود: كه من نمى‏ دانم كسى را كه بزرگتر باشد نزد رسول خدا (ص) از حضرت فاطمه (س) و نمى ‏دانم چیزى را افضل از آنچه تعلیم كرد پیغمبر (ص) فاطمه را فرمود: كه هر كه صبح كند در روز جمعه پس غسل كند و قدم ها را بگستراند و چها ركعت نماز كند بدو سلام بخواند در ركعت اول بعد از حمد توحید پنجاه مرتبه و ركعت دوم بعد از حمد والعادیات پنجاه مرتبه و در ركعت سوم بعد از حمد «اذا زلزلت» پنجاه مرتبه و در ركعت چهارم بعد از حمد «اذا جاء نصراللَّه» پنجاه مرتبه و این سوره‏ ى نصر است و آخر سوره ‏ایست كه نازل شده و چون از نماز فارغ شود این دعا بخواند: 
الهى و سیدى من تهیا او تعبى او اعد او اعد او استعد، لوفادة مخلوق رجاء رفده، و فوائده و نائله، و فواضله و جوائزه، فالیك یا الهى كانت تهیئتى و تعبیتى، و اعدادى و استعدادى، رجاء فوائدك و معروفك، و نائلك و جوائزك، فلا تخیبنى من ذلك، یا من لا تخیب علیه مسئلة السائل، و لا تنقصه عطیة نائل، فانى لم اتك بعمل صالح قدمته، و لا شفاعة مخلوق رجوته، اتقرب الیك بشفاعته، الا محمدا و اهل بیته صلواتك علیه و علیهم، اتیتك ارجو عظیم عفوك، الذى عدت به على الخطائین عند عكوفهم على المحارم، فلم یمنعك طول عكوفهم على المحارم ان جدت علیهم بالمغفرة، و انت سیدى العواد بالنعماء، و انا العواد بالخطاء، اسئلك بحق محمد و اله الطاهرین، ان تغفر لى ذنبى العظیم، فانه لا یغفر العظیم الا العظیم، یا عظیم یا عظیم یا عظیم یا عظیم یا عظیم یا عظیم یا عظیم. 
 
مؤلف گوید: كه سید بن طاووس در جمال الاسبوع از براى هر یك از ائمه علیهم‏ السلام نمازى با دعا ذكر نموده شایسته است در اینجا ذكر شود. 
فرموده: نماز امام حسن علیه‏السلام در روز جمعه و آن چهار ركعت است مثل نماز امیرالمؤمنین علیه‏السلام. نماز دیگر از آن حضرت در روز جمعه و آن نیز چهار ركعت است در هر ركعت حمد یك مرتبه و قل هو اللَّه احمد بیست و پنج مرتبه.


موضوع :
دانستنی ها ,  نماز ,